Εγγραφές σε Νηπιαγωγεία 2020-2021

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ -ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

Σχετικά με τα ερωτήματά σας πάνω στην εφαρμογή «Εγγραφή στο Νηπιαγωγείο»:

• Στην εφαρμογή θα υπάρξει προσεχώς ενέργεια «Αναίρεση Αποδοχής».
  • Η οριστικοποίηση αιτήσεων από Νηπιαγωγεία/ΔΙΠΕ πραγματοποιείται σε επόμενο στάδιο. Η εφαρμογή θα ενημερωθεί αναλόγως και θα διευκρινιστεί η διαδικασία.
  • Κατόπιν αναβάθμισης, το σύστημα θα δέχεται προσεχώς εισαγωγή διπλών ονομάτων ή/και επωνύμων
  • Η ανακατεύθυνση σε λογαριασμό κηδεμόνα έχει επιλυθεί.
  • Για τις αιτήσεις που δημιουργεί το νηπιαγωγείο, η απόφαση από το ΥΠΑΙΘ ήταν πως δεν θα ανεβάζει κανένα δικαιολογητικό στο σύστημα. Θεωρούμε ότι ο νηπιαγωγός έχει ελέγξει τα δικαιολογητικά που έφερε ο χρήστης και τα κρατάει στο νηπιαγωγείο.
  • Υπάρχει δυνατότητα χειροκίνητης εισαγωγής στοιχείων τέκνου. Η προσκόμιση σχετικών αποδεικτικών εγγράφων κηδεμονίας σε αυτή την περίπτωση γίνεται ηλεκτρονικά από τον κηδεμόνα.
  • Για περιπτώσεις παιδιών ΑΚΟ απευθυνθείτε στην αρμόδια διεύθυνση ΥΠΑΙΘ ή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
    • Σημειώστε ότι ο κηδεμόνας μπορεί να επιλέξει να ανεβάσει μεταξύ των εξής εγγράφων: Πιστοποιητικό γέννησης, Ληξιαρχική πράξη γέννησης, Αιτούντες/Δικαιούχοι Διεθνούς Προστασίας, Δικαστική Απόφαση Επιμέλειας, Ιδιωτικό Συμφωνητικό Ρύθμισης Επιμέλειας.
    • Με φυσική παρουσία του κηδεμόνα, ο νηπιαγωγός μπορεί να δημιουργήσει αίτηση και με βάση Υπεύθυνη Δήλωση του κηδεμόνα.
  • Αιτήσεις που βρίσκονται σε κατάσταση «Υπό υποβολή από νηπιαγωγείο» είναι πλέον επεξεργάσιμες από το νηπιαγωγείο.

Διευκρινίσεις σχετικά με τα δικαιολογητικά που αφορούν τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας για τις εγγραφές στις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης το σχολικό έτος 2020-2021

Διαβάστε ΕΔΩ.

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2020-2021

Ηλεκτρονικές εγγραφές στα Δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας.

Μετά την δημοσίευση στο ΦΕΚ 1767/τ.Β΄/8-05-2020 της Κ.Υ.Α. με αρ.πρωτ. 53128/Δ1/2020, δίνεται η δυνατότητα με απλά βήματα ο γονέας/κηδεμόνας να κάνει την εγγραφή του παιδιού του σε δημόσιο Νηπιαγωγείο Γενικής Παιδείας.

Συγκεκριμένα :

Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ο γονέας/κηδεμόνας για την υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής καθώς και τα έγγραφα που πρέπει να επισυνάψει σε ψηφιακή μορφή αλλά και αυτά που πρέπει να προσκομίσει κατά την επίσκεψή του στη σχολική μονάδα περιγράφονται στo κεφάλαιο Β ( σελίδες 4,5 ) της υπ. αρ. πρωτ. Φ.6/55114/Δ1/13-5-2020 εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Διαβάστε ΕΔΩ την υπ. αρ. πρωτ. Φ.6/55114/Δ1/13-5-2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Για να ενημερωθείτε για τα όρια των Σχολικών Περιφερειών των Νηπιαγωγείων της ΔΠΕ Πέλλας πατήστε ΕΔΩ.

Για την βοήθειά σας, διαβάστε τους παρακάτω οδηγούς :

Οδηγός για Νηπιαγωγεία

Οδηγός για Γονείς/Κηδεμόνες

Ηλεκτρονικές εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας

Διαβάστε ΕΔΩ.